BRAK NOWYCH WIADOMOŚCI

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy. Posiadasz w domu niewywołany film analogowy kolorowy lub czarno-biały? Chcesz odkryć co się na nim znajduje? Chcesz mieć te zdjęcia na komputerze? A może zajmujesz się fotografią analogową i szukasz profesjonalnej usługi wywoływania, skanowania i obróbki swoich zdjęć? Jeśli chociaż 1 raz padło „TAK”, to serdecznie zapraszamy do zakupu naszej aukcji! 🙂

W naszym Nowoczesnym Studio Fotograficznym oferujemy pełną digitalizację filmów/klisz małoobrazkowych typu 135 oraz w średnim formacie 120 – kolorowe oraz czarno-białe! W naszym Studio dysponujemy dedykowanymi i profesjonalnymi skanerami, których praca jest ukierunkowana wyłącznie do skanu filmów/klisz. Oferujemy najwyższą jakość (zdjęcia kadrujemy finalnie do rozdzielczości 6000x4000px), wysoką szczegółowość zdjęć, kadrowanie, redukcję szumów i defektów, korekcję kolorystyczną oraz na życzenie obróbkę zdjęć na wysokim poziomie.

Jeśli interesuje Cię wydruk swoich zdjęć, przejdź na
ODBITKI FOTOGRAFICZNE
Jeśli interesuje Cię wydruk swoich zdjęć w dużym formacie, przejdź na
DRUK WIELKOFORMATOWY


Usługi analogowe od profesjonalistów

Oprócz świadczenia usług analogowych również jesteśmy hobbystami wykonywania zdjęć na kliszach i robimy je zawsze gdy nadarzy się okazja! Nasze ujęcia powstają na aparacie marki Canon FT QL z lat 60-tych. Do filmów Klienta podchodzimy z taką samą starannością jak do naszych własnych. Niegdyś zanosiliśmy filmy do „labów” ale wywołanie i skanowanie filmu kliszy maszynowe nie przynosiło 100% rezultatu i nie byliśmy nigdy w pełni zadowoleni. Dopiero gdy zaczęliśmy robić to sami dostrzegliśmy nieporównywalną przepaść w jakości.

Maszynowe wywoływanie czy skanowanie filmów jest szybkie, to trzeba przyznać. My jednak w kwestii analogów się nie spieszymy, a wręcz wkładamy w to całą naszą pasję. Zdjęcia analogowe, to swego rodzaju magia, która wymaga specjalnego traktowania. Cała ta otoczka i proces od zrobienia zdjęcia, przez jego wywołanie, skanowanie, aż do wydruku… po prostu lubimy to robić i sprawia nam to niesamowitą przyjemność! 🙂

Poniżej prezentujemy wszystkie etapy w jakich przebiega cała digitalizacja Państwa filmów!


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy1 Etap – Filmy wywołujemy tradycyjnie!

Wszystkie filmy wywołujemy w sposób ręczny przy użyciu koreksu i wysokiej jakości chemii fotograficznej, której data przydatności jest przez nas rygorystycznie przestrzegana. W porównaniu do wywoływania maszynowego, sposób tradycyjny daje nieporównywalnie lepszą jakość i niemal likwidujemy do zera ryzyko porysowania filmu przez nieczystości jakie zalegają w labach.

Jedną z zalet ręcznego wywoływania filmu jest możliwość dopasowania procesu do indywidualnych preferencji artystycznych. Proces wywoływania może wpłynąć na charakterystykę finalnego obrazu, taką jak kontrast, nasycenie kolorów i ziarnistość. Ręczne wywoływanie filmu daje pełną kontrolę nad tymi cechami, co może prowadzić do bardziej spersonalizowanych i unikalnych zdjęć.

Mimo, że maszynowe wywoływanie filmu w laboratorium fotograficznym może być szybsze, tak ręczne wywoływanie filmu oferuje znacznie więcej zalet, w tym kontrolę, spersonalizowany charakter obrazu oraz nieporównywalnie lepszy efekt końcowy.

 


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy2 Etap – Schnięcie kliszy!

Filmy w labach są suszone przy użyciu „suszarek” do klisz, które nadają się do skanowania już po zaledwie kilkunastu minutach. Nie jest to sposób przez nas uważany za odpowiedni, ponieważ taka suszarka może narazić film na przyczepianie się do niego zanieczyszczeń. Dodatkowo film po takim schnięciu będzie wracał do swojej pierwotnej formy tzn. będzie się zwijał.

U nas po wyciągnięciu filmu z chemicznej kąpieli wywołującej, klisza trafia na min. 8-12h do „naturalnego” wyschnięcia, zawieszona pod niewielkim obciążeniem. Taka metoda pozwala na bezinwazyjne potraktowanie filmu i daje możliwość emulsji, by ta mogła w sposób samodzielny się uformować. Podczas schnięcia film „pracuje”, wyginając się raz w jedną stronę, raz w drugą. Dzięki niewielkiemu obciążeniu, sprzyjającym warunkom w naszej bezwietrznej „suszarni” i długim czasem na schnięcie, film przyjmuje niemal kształt linijki, nie wygina się i może późnij trafić do pergaminu na negatywy i kolejno do segregatora! 🙂

 

 


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy3 Etap – Skan każdej klatki!

Zakładamy rękawiczki i idziemy do suszarni po Twój film!

Wywołane i wysuszone filmy poddawane są skanowaniu na nowoczesnych i dedykowanych skanerach, których praca jest ukierunkowana wyłącznie do skanu klatek typu 120 i 135. Klisze są cięte co 6 zdjęć (np. film 24 klatki będzie pocięty na 4 paski po 6 klatek), co pozwala na wprowadzenie filmu do naszych skanerów, zatrzaśnięcie go w prowadnicy, dokładne wyprostowanie i należyty skan w wysokiej jakości.

Podczas skanowania zdjęcia przechodzą ręczną korektę, która odbywa się w kilku etapach:

 • Pre-skanowanie – skanowanie podglądowe, które pozwala nam na wykadrowanie zdjęcia
 • Standardowa korekcja – przez dodanie histogramu oraz gradacji, poprawiamy kolory, ekspozycję oraz balans bieli
 • Eliminacja ziarna i szumu – skan w podczerwieni pozwala na redukcję ziarna oraz powstałego szumu na zdjęciach. Warto wziąć pod uwagę, że analog słynie z charakterystycznego ziarna i nie będzie usunięty całkowicie
 • SRDx – usuwanie defektów ze zdjęć
 • iSRD – usuwanie defektów ze zdjęć
 • USM – maska wyostrzająca zdjęć
 • Ogólna KK – ogólna korekcja kolorystyczna

Proces skanowania jest obszerny i mogłoby się wydawać, że skomplikowany jednak pozwala nam to wyciągnąć ze zdjęć maksimum jakości!


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy4 Etap – Edycja zdjęć

Skany zrobione, to czas na trochę „photoshopa” 🙂

Możemy zająć się obróbką Twoich zdjęć lub możesz otrzymać surowe skany – poinformuj nas o tym przy zakupie co chcesz otrzymać.

W tym etapie wykańczamy zdjęcia kadrując je do standardowego formatu – 6000×4000 oraz w drugim formacie dodając białe ramki co nadaje tym samym takiego analogowego wykończenia. Klient otrzymuje swoje zdjęcia w dwóch wersjach. Dodatkowo poprawiamy jeszcze balans bieli i ekspozycję. Takie zdjęcia kolejno trafią do Klienta.

Na życzenie możemy zdjęcia „obrobić”. W takim wypadku głębiej edytujemy zdjęcia naszym analogowym presetem dodając więcej kunsztu całości przez znaczną korekcję kolorystyczną, nadaniem efektu glow i wiele, wiele więcej.

 


Wywołanie i skanowanie filmu kliszyEtap 5 – Odbiór lub wysyłka!

To już koniec! 🙂

Swoje zdjęcia otrzymasz od nas w wersji elektronicznej do pobrania z polecanego przez nas Dysku Google, a wywołany film odeślemy w bezpieczny sposób wybraną przez Ciebie metodą dostawy. Możemy również zgrać zdjęcia na np. pendrive, kartę pamięci czy dysk zewnętrzny Klienta. W takim wypadku, prosimy o dołączenie do przesyłki wybranego nośnika pamięci. Informujemy, że kasetki odsyłamy w oryginalnym opakowaniu, tak jak do nas trafił, jednak bez górnego wieczka, gdyż właśnie w taki sposób wyciągamy film do wywołania.

 

 

 


Digitalizacja filmu kliszy

Zeskanowane filmy zgrywamy na nośnik pamięci Klienta np. dysk zewnętrzny lub pendrive, zgrywamy zdjęcia na płytkę lub wysyłamy zdjęcia do pobrania w wersji elektronicznej. Klient decyduje o sposobie odbioru swoich zdjęć. Finalne pliki wydajemy w formacie 6000x4000pixeli 300DPI w rozszerzeniu JPG.


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy
CZAS REALIZACJI

Czas realizacji możemy podzielić na 3 różne etapy:

 1. Samo wywołanie – realizujemy zazwyczaj we wtorki oraz czwartki (w niektórych przypadkach proces wywoływania realizujemy każdego dnia). Czas wywoływania, to ok 24-48h, gdyż po procesie wywoływania pozwalamy na to, by film w sposób samodzielny wysechł pod obciążeniem i by emulsja dobrze się uformowała, a sam film wyprostował.
 2. Samo skanowanie – samo skanowanie realizujemy niemal natychmiastowo. W zależności od ilości filmów, czas realizacji wydania skanów może odbyć się tego samego dnia lub trwać może nawet do kilku dni roboczych. O czasie realizacji skanowania, informujemy Klienta przy składaniu zamówienia.
 3. Pełna digitalizacja – wywołanie, skan + zgranie na płytę/dysk/wysłanie online trwa średnio ok 3dni robocze (w przypadku pojedynczego filmu). Czas pełnej digitalizacji będzie się wydłużał proporcjonalnie do ilości oddanych filmów. Nie oznacza to jednak, że w przypadku pełnej digitalizacji 2 rolek filmów, będzie to trwało 6dni 🙂

Na życzenie Klienta możemy przyspieszyć usługę (tryb express) z wydaniem wszystkiego tego samego lub dnia następnego. Usługa express w tym wypadku jest opcją dodatkowo płatną w wysokości 35zł doliczaną do całego zamówienia.


Wywołanie i skanowanie filmu kliszy
CENNIK

Kliknij w cennik poniżej, by powiększyć


Jak złożyć zamówienie

Realizujemy zamówienia stacjonarnie oraz wysyłkowo. Materiały do obróbki można wysłać nam pocztą, kurierem, paczkomatem InPost lub osobiście przyjść do naszego Nowoczesnego Studio Fotograficznego w Tczewie. W przypadku chęci złożenia zamówienia ONLINE na usługę wywołania, skanu lub pełnej digitalizacji prosimy o przesłanie niezbędnych materiałów na adres naszej firmy:

Dane do wysyłki:

Nazwa Firmy:
B-Art.Studio
Adres:
Wyszyńskiego 37/FOTOGRAF, 83-110 Tczew
Kontakt:
+48 666 513 545 / kontakt@b-art.studio
Paczkomat InPost (opcjonalnie):
Obrońców Westerplatte 2, 83-110 Tczew

Prosimy również o przesłanie nam na adres e-mail (kontakt@b-art.studio) informacji odnośnie przesyłki zwrotnej jak: dane odbiorcy, adres, numer telefonu/e-mail. W odpowiedzi na e-mail’a otrzymacie Państwo indywidualny numer zamówienia, który należy wpisać w tytule przelewu bankowego:

Dane do przelewu:

Nazwa Firmy:
B-Art.Studio
Adres:
Wyszyńskiego 37, 83-110 Tczew
Numer konta:
Bank Millennium SA
38 1160 2202 0000 0005 2630 5921
Tytuł:
NUMER ZAMÓWIENIA

Proste prawda? 🙂


O TYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Nawet najlepszy i najbardziej kontrolowany proces wywoływania, może nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego przed wywołaniem filmu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Głównymi czynnikami, które przekładają się na złe wywołanie to:

 • film był źle przechowywany
 • zdjęcia były wykonywane aparatem o nieznanym stanie technicznym
 • od zrobienia ostatniego zdjęcia do wywołania minął długi czas
 • zdjęcia były robione na przeterminowanych filmach
 • film był nieznanego producenta (zamiennik)
 • brak możliwości identyfikacji rodzaju filmu (czarno-biały/kolor)

Nasze Studio NIE OFERUJE wywoływania filmów w procesie ECN2!


NASZE ZDJĘCIA

Kliknij w zdjęcie, by powiększyć

Zobacz wykonane, wywołane i zeskanowane zdjęcia przez nas! 🙂

Typ 135
Przeterminowany o 23 lata Kodacolor 100:

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy Wywołanie i skanowanie filmu kliszy

Typ 135
Nowy Kodak Gold 200:

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy Wywołanie i skanowanie filmu kliszy

Typ 135
Niedomknięta klapka w aparacie (lewe światło) Fuji Superia X-TRA 400:

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy Wywołanie i skanowanie filmu kliszy

Typ 120
Nowy Ilford HP5 PLUS 400:

Wywołanie i skanowanie filmu kliszy Wywołanie i skanowanie filmu kliszy


PAMIĘTAJ O TYM

Nawet najlepszy i najbardziej kontrolowany proces wywoływania, może nie przynieść oczekiwanych efektów, dlatego przed wywołaniem filmu należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Głównymi czynnikami, które przekładają się na złe wywołanie to:

 • film był źle przechowywany
 • zdjęcia były wykonywane aparatem o nieznanym stanie technicznym
 • od zrobienia ostatniego zdjęcia do wywołania minął długi czas
 • zdjęcia były robione na przeterminowanych filmach
 • film był nieznanego producenta (zamiennik)
 • brak możliwości identyfikacji rodzaju filmu (czarno-biały/kolor)

Nasze Studio NIE OFERUJE wywoływania filmów w procesie ECN2!

Translate »